Skip to main content

A | +A | +A

 

Breadcrumb

Strona główna / O nas Aktualności / Rozpoczyna się budowa CAL w Podjuchach

Rozpoczyna się budowa CAL w Podjuchach

W Podjuchach rozpoczyna się oczekiwana budowa Centrum Centrum Aktywności Lokalnej "Krzemień" w Podjuchach.

Umowa podpisana, plac budowy przekazany, teraz czas na wykonanie.

1

Inwestycję w imieniu miasta realizuje TBS "Prawobrzeże". Spółka podpisała właśnie  umowę z Wykonawcą, tj. firmą EXPERT z Dolic na budowę CAL i przekazała jej plac budowy. Czas realizacji 425 dni. Koszt budowy CAL wraz zagospodarowaniem terenu wyniesie ok 10 mln.

CAL to miejsce, które z założenia ma tętnić życiem kulturalnym i sportowym. Dzięki niemu mieszkańcy w różnym wieku będą mieli przestrzeń do aktywnego wypoczynku. W Centrum będą mogły się odbywać wydarzenia kulturalne, zajęcia sportowe i edukacyjne, szkolenia, warsztaty z psychologami i doradcami zawodowymi, itp. CAL ma integrować społeczność, umożliwiać, współpracę środowisk publicznych, prywatnych, organizacji pozarządowych, szkół  oraz ośrodków wsparcia i pomocy w tej części miasta.

2

Centrum wraz zagospodarowaniem terenu powstaje przy ul. Krzemiennej i Sąsiedzkiej w Podjuchach. W budynku znajdą się:

- scena kameralna z widownią na 200 osób z przeznaczeniem na organizację spektakli, przedstawień, koncertów, uroczystości i konferencji.

- pracownia muzyczna, do zajęć dla najmłodszych, zajęć wokalnych dla dzieci i młodzieży, zajęć instrumentalnych,

- pracownia plastyczna i techniczna z przeznaczeniem na edukację artystyczną w zakresie rozwoju talentów plastycznych, fotograficznych, wideo i modelarstwa,

- pracownia tańca, baletu, teatru – do prowadzenia zajęć zorientowanych na edukację artystyczną w zakresie tańca, baletu, teatru, emisji głosu,

- sala gimnastyczna, sportów walki, gier i zabaw,

- sala konferencyjna i pomieszczenia biurowe,

- przestrzeń gastronomiczna wraz z kawiarenką.

 3    4              

W zagospodarowaniu terenu znajdzie się scena z miejscami do siedzenia dla ok. 100 osób, ścianka wspinaczkowa dla dzieci, ogródek kawiarniany, alejki i zieleń parkowa.

Koncepcja na budowę Centrum Aktywności Lokalnej została wyłoniona w konkursie urbanistyczno- architektonicznym w ubiegłym roku. Autorem najlepszej pracy została spółka GRID architekci z Wrocławia, która opracowała dokumentację projektową obiektu.

Inicjatywa powołania do życia Centrum Aktywności Lokalnej "Krzemień" w Podjuchach sięga 2014  roku. W ramach Konsultacji Społecznych do Strategii Rozwoju Miasta Szczecina 2014-2020 mieszkańcy Podjuch zebrali ponad 2600 głosów poparcia dla budowy CAL. Głosy przekazano do miasta w ramach kolorowego happeningu, budując drewnianą makietę Domu Kultury Podjuchy. Przez ostatnie 4 lata mieszkańcy aktywnie zabiegali o osiągnięcie zamierzonego celu. Między innymi przekształcając  społeczny komitet w Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury. Stowarzyszenie realizuje na tym terenie bardzo wiele działań kulturalnych podtrzymując aspiracje mieszkańców w kierunku sztuki, budowania relacji itp.